TWIERDZA WROCŁAW-Festung Breslau - 80 dni, które zabiły miasto2

Dawny Wrocław

wrocław breslau from mat zdy on Vimeo.

Wrocław zachwyca każdego przyjezdnego a nawet osoby mieszkające w stolicy Dolnego Śląska! Na czym polega fenomen Wrocławia? Po pierwsze niezwykłe położenie w widłach rzeki Odry. Wrocław od początków istnienia był bardzo ważnym miastem na trakcie szlaku bursztynowego.  Osada położona w strategicznym punkcie, umożliwiała przejście przez rzekę Odrę. Wrocław stał się miastem o ogromnym znaczeniu w tej części europy!  Dzięki temu Wrocław bogacił się nadzwyczaj szybko, dodatkowym czynnikiem był to, że był on stolicą prowincji Śląskiej. Śląsk to kraina obfitująca nie tylko w walory przyrodnicze ale cenne kruszce (złoto, srebro, miedź), węgiel i minerały, skały. Te czynniki wpłynęły na dynamiczny rozwój miasta.

Dawny Wrocław – magia upadłego miasta

Przez wieki Wrocław, przechodził z rąk do rąk. Rządzili Wrocławiem, na przemian Polacy, Czesi , Niemcy, Austro-Węgrzy. Taka mieszanina kultur sprawiła, iż  powstało miasto nazywane Perłą Wschodu. Dzięki ponad 100 mostom, Wrocław jest nazywany Wenecją Północy.

Niestety los okazał się bardzo okrutny dla Wrocławia. Pod koniec II wojny światowej Wrocław został w 70 % zniszczony. Z rozkazu Hitlera, miasto otrzymało status twierdzy – „Festung Breslau”. Rozkaz brzmiał – bronić Wrocławia do ostatniego żołnierza! Miasto rządzone przez fanatycznych faszystów, zostało obrócone w gruzy przez jego obrońców.  Wynikało to z taktyki obronnej, która polegała na wyburzaniu kwartałów ulic i organizowaniu tam oporu oraz przedpola dla artylerii.  Fanatyczna obrona, pobawiła miasto najpiękniejszych obiektów unikatowych na skalę światową. Oczywiście nacierające wojska również dopełniały dzieła zniszczenia.

Wrocław bronił się do 6 maja 1945 roku… Berlin poddał się 4 dni wcześniej, kapitulacja Niemiec została podpisana 8 maja 1945 roku!

We Wrocławiu w tym czasie zginęło około 6.000 żołnierzy i ponad 170.000 cywilów. Do niewoli trafiło 45.000 ludzi. Straty Rosjan to ponad 8.000 zabitych.

Wrocław został zniszczony w 70%, pozostałe 30% robi i tak ogromne wrażenie. Zobaczcie ten filmik!

Zapraszamy również do podziwiania odbudowanego Wrocławia, Wrocławia nowoczesnego, by porównać ogromny wysiłek, jaki włożyli wrocławianie w odbudowę tego urokliwego miasta.  Polecamy też skorzystać z dogodnej bazy noclegowej.