Park Szczytnicki

Wrocław może poszczycić się kilkoma pięknymi parkami, ale Park Szczytnicki należy bez wątpienia do jednego z najpiękniejszych.

Park Szczytnicki (niem. Scheitniger Park) jest także największym i najstarszym obiektem tego typu we Wrocławiu.  Zajmuje powierzchnię aż 100 hektarów i położony jest na terenie dawnej wsi Szczytniki. Nazwa wsi pochodzi od szczytnictwa, którym parali się jej mieszkańcy – czyli wytwarzaniem tarcz dla potrzeb drużyny książęcej. W XVIII wieku wieś zmienia zupełnie dwój profil i staje się osadą rezydencjonalną. W 1783 obszar wykupuje Fryderyk Ludwik Hohenlohe – Engelfingen komendant garnizonu wrocławskiego i zakłada tu park (Scheitniger Park). Park ma charakter wybitnie krajobrazowy, znajdziemy tu wiele ciekawych zakątków o niezwykle interesującej kompozycji. W parku rośnie około 400 gatunków drzew i krzewów. Główną jego atrakcją jest Ogród Japoński.

Ogród Japoński

Ogród powstał specjalnie na wystawę światową 1913 roku dzięki staraniom hrabiego Fritza von Hochberga. To urocze miejsce zaprojektował  wybitny ogrodnik Mankichi Arai. Po wystawie jednak część wypożyczonych kamiennych detali architektonicznych została zwrócona. Dopiero w 1996 roku Ogród Japoński odzyskał dawny splendor dzięki pracom rewitalizacyjnym. Za sprawą działań specjalistów z miasta Nagoya, ogród może pochwalić się w pełni oryginalną kompozycją zgodną w najdrobniejszych detalach z tradycyjną japońska sztuką ogrodową. Projekt renowacji przygotował w 1995 roku  profesor Ikuya Nishikawa z Tokio. Niestety, niedługo po otwarciu, w lipcu 1997, Wrocław nawiedziła powódź. Ogród Japoński wówczas przez długie dni znajdował się pod wodą. Straty były ogromne. Obiekt po raz kolejny wymagał gruntownej renowacji. Powtórnie otworzono go w 1999 roku, w tym stanie możemy go oglądać do dzisiaj.

Park Szczytnicki we Wrocławiu to miejsce idealne na letnie spacery. Zwłaszcza, że spacer można połączyć z innymi atrakcjami: zwiedzanie Hali Stulecia czy wrocławski ogród zoologiczny.  Nocleg zaś znajdą państwo w naszym hostelu. Serdecznie zapraszamy!