Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocławska Hala Stulecia

Hala Stulecia, starszym wrocławianom znana jako Hala Ludowa, to jeden z ciekawszych Wrocławskich budynków znajdująca się na obrzeżach Parku Szczytnickiego. Hala wpisana w 2006 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO cieszy się dużą popularnością – także ze względu na bliskość z innymi atrakcjami jak Ogród Zoologiczny, Pergola oraz Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim.

Architektem odpowiedzialnym za projekt Hali Stulecia był Max Berg, ten sam, który opracował projekt elektrowni wodnych na Odrze w okolicach mostu Pomorskiego Południowego i Północnego. Hala Stulecia jest uznawana za najsłynniejsze dzieło wrocławskiego modernizmu, ówcześnie była też budowlą pionierską, albowiem nigdzie wcześniej nie zbudowano tak wielkiej żelbetowej konstrukcji. Hala mierzy sobie aż 42 m wysokości, a konstrukcja kopuły, która ją nakrywa 67 metrów średnicy. Wnętrze hali dysponuje powierzchnią 14 tysięcy m². Ta monumentalna oraz niezwykle droga budowla nie powstała ot tak sobie. Miała ona upamiętnić 100 rocznicę wydanej we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy do ludu „An Mein Volk” zagrzewająca do walki z armią Napoleona Bonaparte. Aby uczcić tę okazję postanowiono stworzyć Wystawę Stulecia we wnętrzu Hali. To właśnie na jej okoliczność powstał również Ogród Japoński.

Hala Stulecia powstała na miejscu byłego toru wyścigów konnych. Otoczenie hali zaprojektował Hans Poelzig na wzór klasycznych kompozycji z początku XX wieku. Do Hali dobudowano Pawilon Czterech Kopuł oraz Pergolę. Specjalnie dla Hali Stulecia zaprojektowano również – ówcześnie największe na świecie – organy z 222 rejestrami i 16706 piszczałkami. Obecnie organy, choć nie w pełnej krasie, można usłyszeć w archikatedrze wrocławskiej na Ostrowie Tumskim.

Hala Stulecia szczęśliwie przetrwała okres wojennej zawieruchy. Już w 1948 roku była miejscem Wystawy Ziem Odzyskanych – przy tej okazji zbudowano przed wejściem do Hali ponad 100 metrową iglicę (obecnie 96 m). Przez lata służyła jako główny obiekt widowiskowy Wrocławia. W niej organizowano większe koncerty (Paul Anka) czy imprezy sportowe (XIII Mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn w 1963). W Hali działało także kino „Gigant”. W 2009 budynek przeszedł gruntowny remont, który zbliżył jego wygląd do jego pierwotnej formy.

Hala Stulecia to bez wątpienia jeden ze stałych punktów na turystycznej mapie Wrocławia, ściśle powiązany ze znajdującymi się wokół atrakcjami. Każdemu, kto odwiedza Wrocław i nocuje w naszym hostelu, polecamy wycieczkę w te okolice.