Dom handlowy Renoma

Dom Handlowy Renoma

Dom handlowy „Renoma” to prawdziwa perełka wśród wrocławskich domów handlowych, po gruntownej renowacji i przebudowie, znów budzi podziw i zachwyt nie tylko wrocławian.

Budowlę tego monumentalnego budynku rozpoczęto w 1928 w momencie gospodarczego ożywienia Niemiec. Pomysłodawcy i pierwsi właściciele budynku – rodzina Wertheimów pragnęła, by budowany dom handlowy przyćmił dokonania konkurencji na tym gruncie – świeżo wybudowany dom handlowy Kameleon oraz braci Baraschów, właścicieli obecnego DH Feniks na wrocławskim Rynku. Zwyciężył modernistyczny w swym wyrazie projekt berlińskiego architekta Hermanna Dernburga. Budynek przy ulicy Świdnickiej 40, został oddany w 1930 roku i miał on aż 7 kondygnacji, a swoją wielkością powierzchni handlowej wręcz deklasował konkurencję. Metalową konstrukcję szkieletu w całości wyprodukowała Huta Karol w Wałbrzychu.

Prędko dom towarowy Wertheim, dzięki świetnej lokalizacji, a także bogactwie produktów i usług, stał się najpopularniejszym miejscem robienia zakupów we Wrocławiu. Niestety, prędko minęły czasy prosperity. Na fali antysemickich wystąpień dom towarowy Wertheim, podobnie jak i inne, zostały znacjonalizowane a personel żydowskiego pochodzenia czekały represje i walka o życie w obozach koncentracyjnych. W trakcie wojny budynek mocno ucierpiał wskutek bombardowań. Dopiero trzy lata później został powtórnie otworzony. Z biegiem lat oddawano do użytku kolejne piętra. Nazwę przemianowano na Powszechny Dom Towarowy, w skrócie mówiono o nim „Pedet”. Nazwę Renoma zyskał zaś dzięki czytelnikom Słowa Polskiego w specjalnym plebiscycie. W 1977 roku obiekt wpisano na listę zabytków Wrocławia jako wybitny przykład europejskiego modernizmu.

Gościom naszego hostelu serdecznie polecamy wizytę w tym zabytkowym domu handlowym o nowoczesnym i luksusowym wnętrzu.