Hala Targowa na placu bpa Nankera

Hala Targowa

Hala Targowa jest wyróżniającą się budowlą usytuowaną na placu biskupa Nankera w pobliżu najstarszej części Wrocławia – Wyspy Piasek oraz Ostrowa Tumskiego.

Ten okazały budynek zbudowano w latach 1906-1908. Autorem projektu byli Richard Plüddemann oraz Heinricha Küstera. Ten pierwszy, autor sporej ilości cenionych projektów wrocławskich budowli, jak choćby obecna Biblioteka Uniwersytecka na ulicy Karola Szajnochy, Mostu Grunwaldzkiego, Mostu Zwierzynieckiego czy w końcu budynki szpitalne przy ulicy Rydgiera. Heinrich Küster zaś, miejski radca budowlany miasta Görlitz zaprojektował tam pierwsze na śląsku krematorium, a także obecne Zespół Szkół Zawodowych im. Christopha Lüdersa. Dla Hali Targowej Küster zaprojektował zaś żelbetową konstrukcję.

By zbudować Halę Targową, wyburzono specjalnie wiekowy Arsenał Piaskowy. To właśnie z niego wzięto kamienne, armatnie kule, które na pamiątkę wmurowano w północną elewację budynku. Wnętrze budynku, budowane w duchu modernistycznym, ma układ bazylikowy. Z zewnątrz budowla nawiązuje do historyzmu i przypomina nieco amsterdamską giełdę Berlagego, zresztą na niej się też wzorowano.

Głównym powodem dla którego zbudowano Halę Targową, był zamiar przeniesienia tam handlu z pobliskiego placu Nowy Targ. W tym samym czasie na ulicy Kolejowej zbudowano niemal identyczną Halę Targową II, ale zniszczenia wojenne okazały się tak duże, że budynek ten zburzono w 1973. Na miejscu Hali Targowej II do niedawna działał plac targowy, został on jednak przeniesiony do hali przy ulicy Swobodnej. Na szczęście Hala I przetrwała wojnę niemal bez szwanku i niemal od razu po jej zakończeniu, wznowiono w niej handel. Zresztą handel trwa w niej do dziś, wrocławianie szczególnie chwalą to miejsce za świeże owoce i warzywa oraz za spory wybór kaw i herbat. Przy okazji zwiedzania Ostrowa Tumskiego czy relaksu na Wyspie Słodowej warto zaglądnąć do zjawiskowego wnętrza Hali Targowej. Zachęcamy też do skorzystania z usług naszego hostelu Absynt, który zapewni państwu komfortowy acz tani nocleg.