Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wrocław to jedno z największych polskich miast, mogące poszczycić się wieloma interesującymi miejscami, związanymi z historią zarówno regionu jak i całego kraju. Jednym z takich miejsc jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu, zaliczane do grona najlepszych polskich placówek muzealnych. Co można zobaczyć wśród jego zbiorów?

Muzeum Narodowe we Wrocławiu w pewien sposób kontynuuje przedwojenne tradycje dawnego niemieckiego muzeum. Nie chodzi w tym jedynie o miejsce ekspozycji, ale przede wszystkim dbałość o prezentację wyjątkowego dziedzictwa całego Śląska. Przejawia się to zwłaszcza w sztuce śląskiej, która jest obecna w zbiorach w bardzo wielu swoich formach. Można tutaj zobaczyć rzeźby i reliefy, nagrobki książąt śląskich, gotyckie elementy wystroju wnętrz kościołów, renesansowe i barokowe malarstwo z najsłynniejszym śląskim artystą Michelem Willmannem na czele. Oczywiście nie zapomniano również i o sztuce użytkowej i rzemiośle artystycznym wieków od XIV do XIX, stąd też w muzealnych salach podziwiać można również szkło, porcelanę i fajans, pochodzące ze śląskich wytwórni.

Poza sztuką ściśle związaną z regionem, Muzeum Narodowe we Wrocławiu oferuje osobom zwiedzającym również nieco szersze zbiory, obejmujące artystów polskich i europejskich. Do najgłośniejszych nazwisk można niewątpliwie zaliczyć Pietera Brueghela młodszego, Wassily’a Kandinsky’ego, Jana Matejki i Jacka Malczewskiego.

Poza obrazami dziś zaliczanymi do klasyki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu oferuje również bogate zbiory polskiej sztuki współczesnej, powstałej po II wojnie światowej. Najsłynniejsza w tym gronie jest Magdalena Abakanowicz, twórczości której poświęcono osobną salę.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu znajduje się w bliskim sąsiedztwie Panoramy Racławickiej, a bilet zakupiony na wystawę uprawnia również do wejścia do największego z wrocławskich muzeów. Tym bardziej zatem warto poświęcić nieco czasu spędzonego w stolicy Dolnego Śląska i zobaczyć na własne oczy świetne zbiory tej placówki. Podczas pobytu we Wrocławiu nocleg oferuje tani hostel wrocławski.