Most Tumski i Archikatedra

Ostrów Tumski

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej obfitą w zabytki i najbardziej wiekową częścią Wrocławia jest Ostrów Tumski. Miejsce to, jeśli chodzi o klimat, nie ma sobie równych, stąd tak liczne rzesze turystów i spacerowiczów, których spotkamy tu niemal o każdej porze.

Ostrów Tumski to kolebka Wrocławskiej aglomeracji. To tutaj znajdował się pierwotny gród Wrocisława, tutaj też swoją siedzibę mieli książęta Piastowscy – w miejsce grodu wraz z murami obronnymi wznieśli zamek. Prędko jednak po jego wybudowaniu, przestano się nim interesować, a cały Ostrów Tumski przeszedł we władanie duchownych, którzy rządzili nim aż do sekularyzacji w 1810 roku.

 Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela

Do dzisiaj charakter religijny tego miejsca widoczny jest już na pierwszy rzut oka. Nic dziwnego, skoro nad całym Ostrowem góruje monumentalna Archikatedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, która wzniesiona została jako efekt ustaleń Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 roku. Katedra to gotycka bazylika o wysokości 91 metrów, która do niedawna górowała nad miastem. Otoczona jest licznymi gotyckimi oraz barokowymi kaplicami. Sporą atrakcją jest wjazd windą na wieżę widokową, z której rozpościera się urzekający widok na panoramę Wrocławia.

Inne sakralne zabytki Ostrowia Tumskiego

Ostrów Tumski to jednak nie tylko Katedra, to także piękne, zabytkowe świątynie. Znajdziemy tu najstarszy zachowany w swej pierwotnej krasie romański kościół św. Idziego, który jest także najstarszym czynnym kościołem Wrocławia. Równie stary jest kościół św. Marcina. Pochodzi on prawdopodobnie z lat 80 XIII wieku i stanowi on pozostałość Piastowskiego Zamku. Jego budowa nie została jednak skończona. Sądzi się, że środki na jego wykończenie zostały przesunięte na cel budowy innej sakralnej budowli tych czasów – Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Ta z kolei budowla o majestatycznej architekturze została ufundowana przez księcia Henryka Probusa. Fundator jednak prędko zmarł, a jego ciało złożono w świeżo wybudowanej Kolegiacie. Spoczywa tam zresztą do dziś. Sakralnych zabytków znajdziemy na Ostrowie Tumskim więcej: pałac arcybiskupi, klasztor sióstr Maryi Niepokalanej czy Szarytek św. Elżbiety, a także kilka okazałych pomników.

Ostrów Tumski to miejsce niezwykle klimatyczne, idealne na zwiedzanie czy spacer. Miejsce to szczególnie można polecić zakochanym. Znajdziemy tu bowiem takie romantyczne miejsca, jak Ogród Botaniczny czy słynny Most Zakochanych, na którym pary zawieszają kłódki symbolizujące trwałość ich uczuć. Zwiedzającym atrakcje Ostrowa Tumskiego polecamy spanie w Hostelu Absynt, który dysponuje tanim i dogodnym noclegiem w centrum Wrocławia.