Kadry Wrocławia

Kadry Wrocławia

Już w najbliższą środę po raz drugi odbędzie się we Wrocławiu przegląd filmowy dotyczący historii stolicy Dolnego Śląska. W trakcie czterech dni będzie można zobaczyć cały szereg filmów, które przybliżą ważne dla miasta wydarzenia. Każdy miłośnik historii po prostu musi odwiedzić wrocławskie kino Nowe Horyzonty, gdzie odbędzie się ta wyjątkowa impreza.
Filmy składające się na tegoroczną edycję w większości nie były wcześnie prezentowane szerszej publiczności, pochodzą z archiwów Telewizji Polskiej i Filmoteki Narodowej. Różnorodność zgromadzonego przez organizatorów materiału pozwala na zaprezentowanie publiczności wielu interesujących aspektów z najnowszej historii stolicy Dolnego Śląska. Filmy pochodzące z lat 1948 – 2005 wykorzystują również inne materiały filmowe, głównie niemieckie, pochodzące z czasów oblężenia Festung Breslau.
Przegląd filmowy zaprezentowany zostanie w trzech głównych blokach tematycznych. Pierwszym z nich będzie wątek roku 1948. Jest to data szczególna w historii powojennego Wrocławia, gdyż to właśnie wówczas odbył się Światowy Kongres Pokoju, ustawiono słynną Iglicę, a także urządzono Wystawę Ziem Odzyskanych. Z całą pewnością warto rozważyć odwiedziny w kinie w czasie, kiedy odbędą się zaplanowane seanse.
Drugim z tematycznych bloków będzie część poświęcona obronie Festung Breslau. Ta tematyka, podobnie jak inne zagadnienia związane z burzliwymi czasami II wojny światowej, cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród bardzo wielu ludzi. Oznacza to, że ten właśnie panel będzie najbardziej obleganym, dlatego warto rozważyć wcześniejszą rezerwację, by uniknąć rozczarowania przed kinową kasą.
Trzeci z paneli będzie z kolei poświęcony pobytom Jana Pawła II i kardynała Kominka we Wrocławiu. Obie postaci odegrały ważną rolę w historii nie tylko stolicy Dolnego Śląska. Dodatkową zachętą do odwiedzenia tego właśnie bloku filmowego może stanowić fakt, że ten wycinek historii nie jest jeszcze zbadany, więc z całą pewnością warto rozważyć odwiedziny podczas prezentacji filmów dokumentalnych poświęconych tej tematyce.
Obok filmów dokumentalnych organizatorzy postanowili również zaprezentować film fabularny, rozgrywający się we Wrocławiu. Film kryminalny pod tytułem „Złote koło” jest jednym z najciekawszych tego rodzaju filmów okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Każdy z bloków tematycznych będzie poprzedzony prelekcją zawodowych historyków, którzy będą w stanie przybliżyć stan wiedzy i wprowadzić w wydarzenia epoki. Osoby spoza Wrocławia, które chcą wziąć udział w tej imprezie, mogą znaleźć nocleg oferowany przez hostel wrocławski, położony w bezpośrednim sąsiedztwie kina Nowe Horyzonty.