Wrocław

Kilka słów o Wrocławiu

Wrocław - obecnie stolica Dolnego Śląska jednego z 16 województw na jakie jest podzielona Polska. Wrocław leży na Równinie Wrocławskiej, nad rzekami: Odrą, Ślężą, Bystrzycą, Widawą oraz Oławą. Liczba mieszkańców wynosi 630 tysięcy.

Nazwa pochodzi od imienia Wrocisław. Łacińska nazwa miasta to Wratislavia, czeska to Vratislav niemiecka Breslau, a węgierska Boroszló.

Nocując w naszym hostelu musicie wiedzieć, że Wrocław nie jest zwykłym miastem... Burzliwa historia Wrocławia i jego mieszkańców, zdumiewa każdego. Niewiele jest miejsc na świecie, w których starło się ze sobą tyle narodowości. Wrocław był pod panowaniem polskim, czeskim, niemieckim, austro-węgierskim. Ponad to na ziemiach Wrocławia swoje piętno odbili Tatarzy, Rosjanie i wiele innych nacji.

Magia tego miejsca wypływa nie tylko z bogatej i burzliwej historii miasta, ale przede wszystkim z mieszkańców tworzących niepowtarzalną, ciepłą atmosferę.

Historia Wrocławia w skrócie

Datą początkową uznaną za datę powstania miasta Wrocław jest rok 1000. Na mocy postanowień Zjazdu Gnieźnieńskiego ufundowano biskupstwo Wrocławskie. W ten sposób Wrocław został przyjęty do grona europejskich miast. Przed rokiem 1000, na terenie Wrocławia istniał gród Ślężan. Na przestrzeni wieków władzę nad miastem sprawowali kolejno: Polacy, Czesi, Węgrzy, Prusowie, Niemcy i znów Polacy.

Festung Breslau

Wrocław przechodził wiele wojen, był wielokrotnie niszczony i plądrowany. Jednak najgorszym okresem dla Wrocławia był okres II Wojny Światowej. Wrocław podczas II Wojny Światowej znajdował się pod panowaniem niemieckim. W owym okresie Wrocław nosił nazwę Breslau, był uznawany za perełkę europy środkowej, wraz z obecnym Dolnym Śląskiem stanowił bogatą krainę z licznymi zamkami, pałacami. Niederschlesien czyli obecny Dolny Śląsk był porównywany do krainy zamków nad Loarą. Niestety ale dekretem Hitlera, miasto zyskało status twierdzy z rozkazem walki do ostatniego żołnierza! Tak powstało Festung Breslau. Los Festung Breslau okazał się bardzo okrutny dla miasta. W ostatnich miesiącach wojny – od stycznia do maja, miasto zostało zburzone w 80% ! To co dziś podziwiamy jest tylko niewielką częścią tego co było. Dzięki ogromnemu wysiłkowi ludzkiemu, woli odbudowy miasta zostały odratowane w większości najważniejsze zabytki. Taktyka obrony Wrocławia polegała na wysadzaniu całych ciągów ulic, budowaniu barykad i tworzeniu punków oporu. Podczas oblężenia Festung Breslau zginęło w kilkadziesiąt tysięcy osób plus około 90 tysięcy podczas ewakuacji. Mimo tak tragicznej sytuacji Wrocław znów staje się perełką.

Zobaczcie jak wyglądał Wrocław dawiniej - film o Breslau - dawny Wrocław

Zwiedzanie Wrocławia

Trudno policzyć wszystkie zabytki Wrocławia. Nocując w naszym hostelu ułatwcie sobie zwiedzanie Wrocławia. Nasz hostel zapewni wam tani i wygodny nocleg. Dzięki położeniu w centrum Wrocławia, wszystkie atrakcje leżą w zasięgu ręki.

Wrocławski Rynek

Na początku proponujemy zacząć od zwiedzania Wrocławskiego Rynku, który wraz z zabytkowym, późnogotyckim Ratuszem stanowi unikat na światową skalę.
Z Wrocławskiego Rynku warto przejść do Bazyliki św. Elżbiety, której wysoka na ponad 90 metrów wieża jest doskonałym punktem widokowym na przepiękna panoramę Wrocławia i okolicy.

Na naszym blogu poznacie więcej szczegółów odnośnie Wrocławskiego Rynku Ostrów Tumski

Ostrów Tumski, wraz z dostojną Katedrą pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela – patrona Wrocławia jest kolejną najpopularniejszą atrakcją Wrocławia. To wspaniałe miejsce do romantycznych spacerów, zwłaszcza wieczorem gdy zabłysną stare gazowe latarnie.

Wrocławskie mosty

Most Grunwaldzki, jest tylko jednym z ponad 100 wrocławskich mostów. Wrocławska starówka jest położona w widełkach rzeki Odry. Część zabytkowej zabudowy znajduje się na licznych wyspach i wysepkach połączonych kładkami i mostami. Gdy nacieszycie się perełkami Ostrowa Tumskiego, polecamy odwiedzenie lezącego nieopodal bogatego w ciekawe zbiory Muzeum Narodowego oraz Panoramy Racławickiej. Panorama Racławicka to obiekt, w którym znajduje się słynny obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem.

To tylko znikomy urywek z listy Wrocławskich atrakcji turystycznych. Szerzej opiszemy je na naszym blogu.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o Wrocławiu

Okolice Wrocławia

Wrocław leży niedaleko gór, pierwsza góra Masyw Ślęży jest oddalona zaledwie o 30 kilometrów na południe od wrocławskiego rynku. W odległości 70 km od Wrocławia znajdują się Sudety, Sudety to znaczne pasmo gór ciągnących się na odcinku aż 320 kilometrów i szerokości nawet 80 km. Jest to jeden z najstarszych łańcuchów górskich w Polsce. Sudety posiadają kilka znanych szczytów Wielka Sowa, Śnieżnik i mierzącą 1602 m.n.p.m. Śnieżkę. Z drugiej strony znajduje się Dolina Baryczy, Część doliny Baryczy stanowi park krajobrazowy i - unikalny na skalę europejską - rezerwat dzikiego ptactwa.

We Wrocławiu znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, We Wrocławiu znajdują się parki - Park Południowy, Park Szczytnicki czy Park Wschodni i Zachodni. Popularnościa cieszą się także długie spacery po nadodrzańskich wałach a także pikniki na Wyspie Słodowej.

Kultura i rozrywka we Wrocławiu

Stary i bogaty w okazy Ogród Zoologiczny, Ogród Botaniczny, Ogród Japoński zapewnią długie godziny miłego wypoczynku. Ponadto, mamy do dyspozycji wiele kin i teatrów z Teatrem Polskim i Teatrem Współczesnym na czele, a także Operę Wrocławską, Filharmonię Wrocławską czy Teatr Muzyczny Capitol. Rozrywkę zapewni nam Aquapark, Stadion Miejski czy Hala Orbita. We Wrocławiu organizowane są liczne koncerty, targi i inne wydarzenia, w których warto wziąć udział!

Restauracje, bary, dyskoteki

Wrocław to miasto, które nigdy nie zasypia. Tutaj noc przypomina o nastaniu kolejnego dnia. Setki barów, restauracji, kawiarni, dyskotek, klubów i innych miejsc rozrywki czeka właśnie na Ciebie.

Planując odwiedziny Wrocławia, polecamy odwiedzić nasz hostel, znajdujący się w samym centrum tego pięknego miasta. Zapewnimy wam idealny nocleg, Wrocław czeka na WAS!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.