hala ludowa

Historia miasta Wrocław

Wrocław posiada bogatą i skomplikowaną historię. Na miejscu miasta już w X wieku znajdowała się niewielka osada, którą zamieszkiwali Ślężanie, słowiańskie plemię. Sama nazwa Wrocławia pochodzi od imienia Wrocisław, zapewne imienia księcia czeskiego.

Za datę umownego, oficjalnego powstania miasta Wrocław uznaje się rok 1000, kiedy to na mocy Zjazdu Gnieźnieńskiego ustanowiono we Wrocławiu biskupstwo. Od tej daty rozpoczyna się historia miasta Wrocław.  Niedługo potem na Ostrowiu Tumskim wzniesiona została romańska katedra pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Jan Chrzciciel był zresztą patronem nie tylko katedry, ale i całego miasta.

Prędko jednak władza Piastów osłabła, przez co doszło do wielu antychrześcijańskich wystąpień a także do najazdów Czechów na miasto, które nawet na krótki czas zdobyli. Jednak na dobre Wrocław przechodzi pod czeskie władztwo dopiero w 1335 roku. Po drodze zaś przeżywa ciężki najazd Mongołów w 1241 roku, a po odbudowie Wrocław zyskuje radę miejską i prawo niemieckie.

Już w XIV wieku Wrocław jest silnym miastem na arenie międzynarodowej, co potwierdza rok 1387, kiedy to miasto zostało przyjęte do grupy hanzeatyckiej, z którego występuje niespełna 100 lat później. Jakiś czas po tym Wrocław przechodzi pod władanie Habsburgów. To w tym okresie, we Wrocławiu powstały zalążki uniwersytetu, gdy w 1702 roku założono Akademię Leopoldyńską. Obecny dziś gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego wzniesiono około 40 lat później.

W 1763 roku władanie na miastem objęli Prusacy. Rozpoczął się powolny proces germanizacji tych ziem, który z wielokulturowego miasta w przededniu II Wojnie Światowej, przeobraził Wrocław w niemieckie, niemalże monolityczne, Breslau. Wojna obeszła się z miastem niezwykle okrutnie. Na początku 1945 władze ogłosiły utworzenie twierdzy Breslau (Festung Breslau) i przez kilka kolejnych miesięcy żarliwie broniły miasta przez ofensywą Armii Czerwonej. Po Wojnie miasto zostało przejęte przez Polaków, który ogromnymi wysiłkami odbudowali Wrocław. Dzisiaj stanowi on jeden z najładniejszych i najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Przybywających do Wrocławia gości zapraszamy do skorzystania z noclegu oferowanego przez naszą firmę. Hostel Absynt Wrocław zapewni państwu pełen komfort i idealne warunki pobytu we Wrocławiu.