Wyspa Słodowa

Wyspa Słodowa – wyspa relaksu

Wyspa Słodowa, to najbardziej popularna z wysp w rejonie najstarszej części Wrocławia. Szczególnie wyspę upodobali sobie młodzi ludzie. Jest ona tradycyjnym miejscem spotkań towarzyskich i spacerów.

Od Ostrowa Tumskiego Wyspę Słodową oddzielają wyspy: Piaskowa i Młyńska. Obok zaś znajduje się mniejsza Wyspa Bielarska. Wyspa Słodowa od Wyspy Młyńskiej oddzielona ciekiem wodnym, tzw. Upustem Klary nad którym zbudowano Most Słodowy. Natomiast z Wyspą Bielarską Wyspa Słodowa ma połączenie poprzez Most św. Klary. Nazwa zarówno cieku wodnego, jak i mostu pochodzą od Młynów św. Klary, które działały tutaj od XIII wieku. Młyn I działał na Wyspie Słodowej, młyn II na Bielarskiej. Po tym jak zostały uszkodzone w trakcie oblężenia Wrocławia podczas II Wojny Światowej, Młyny św. Klary nie zostały odbudowane i w 1975 prezydent Wrocławia Marian Czuliński podjął decyzję o zburzeniu młynów, gdyż ruiny źle się prezentowały z nowo wytyczanej ulicy Drobnera.

Co ciekawe, pierwotnie Wyspa Słodowa nazywała się Wyspą Bielarską Przednią, a obok niej była Wyspa Bielarska Tylna. Nazwa pochodziła od działających tam bielarzy płótna. Obydwie wyspy, podobnie jak młyny, należały do klarysek aż do 1810 roku. Swoją obecną nazwę Wyspa Słodowa zawdzięcza słodowni, która funkcjonowała tu od XV wieku. Od XIX wieku rozpoczęto intensywne osiedlanie tych terenów, postawiono kilka kamienic, jednak wojnę przetrwała tylko jedna. Obecnie teren wyspy, podobnie jak sąsiednich, służy tylko i wyłącznie celom rekreacyjnym. Na Wyspie Słodowej od lat są organizowane liczne koncerty i imprezy.

Niemal o każdej porze dnia i wieczoru na wyspie spotkamy ogromną ilość młodzieży, którzy upodobali sobie to miejsce. Jest tu zawsze głośno i radośnie. Wyspa Słodowa to zresztą idealne miejsce na popołudniowe czy wieczorne spacery, stąd bowiem rozciąga się przepiękny panoramiczny widok na południową część miasta, z gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego na czele. Polecamy szczególnie spacer po Wyspie Słodowej połączyć ze zwiedzaniem Ostrowa Tumskiego. Dodajmy, że w niedalekiej odległości funkcjonuje Hostel Absynt, oferujące tanie spanie w samym centrum miasta.