wrocławski ratusz

Wrocławski Rynek

Jak każdy rynek, tak i Rynek we Wrocławiu, koncentruje w swoim obrębie całe życie miasta. Wrocławski Rynek to jeden z większych nie tylko w Polsce obiektów tego typu. Jego powierzchnia przekracza 3,8 hektara. Historia tego miejsca sięga średniowiecza. Rynek we Wrocławiu powstał w pierwszej połowie XIII wieku. Służył pierwotnie celom handlowym, stąd pierwszym budynkiem na nim wybudowanym był Dom Kupca, czyli innymi słowy Sukiennice. Sam budynek już nie istnieje, natomiast w jego miejscu przebiega obecnie uliczka Sukiennice. W miarę upływu czasu wrocławski rynek był zabudowywany kamienicami co możniejszych z mieszczan.

Na samym początku XIV wieku, miejscy radni, którzy po raz pierwszy zostali wybrani pół wieku temu, wprowadzili się do nowo wybudowanego budynku Ratusza. Początkowo był to podpiwniczony parterowy budynek konsystorza, do którego po pewnym czasie dobudowano siedzibę wójta. Ratusz był w późniejszych wiekach wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Swoją pierwotną funkcję zatracił na początku XIX wieku, gdy miejscy rajcowie przenieśli się do wynajmowanych lokali, by w latach 60 XIX wieku przeprowadzić się do budynku Nowego Ratusza, usytuowanego nieopodal obecnie działającej fontanny miejskiej.

Inną atrakcją na wrocławskim Rynku jest pręgierz. Obecny pręgierz jest już tylko kopią tego działającego od 1492 roku. To przed nim miały miejsce publiczne sądy jak i wymierzanie kar. Zdarzały się także dekapitacje przy czym śmierć przed pręgierzem uważana była za bardziej honorową niż śmierć na szubienicy. Szubienica działa zresztą również na wrocławskim Rynku – nieopodal pomnika Aleksandra Fredry. Przy okazji warto wspomnieć, że pomnik ten pierwotnie odkryto we Lwowie na placu Akademickim.

Obecnie Rynek jest centrum towarzyskim i artystycznym, liczne atrakcje i modne kluby sprawiają, że wiecznie jest tu sporo ludzi i mnóstwo się dzieje. By poczuć tę atmosferę, warto wynająć nocleg w najbliższym sąsiedztwie Rynku. Świetną lokalizację ma właśnie Absynt Hostel