Wrocławska katedra

Wrocławska katedra

Wrocław jest jednym z największych polskich miast, dlatego też jest pełen wiekowych zabytków architektonicznych. Niektóre z nich są wręcz symbolami miasta i podkreślają jego znaczną rangę. Jednym z takich właśnie dawnych budynków jest wrocławska katedra. Jakie były losy tego miejsca?

Wielowiekowa tradycja Ostrowa Tumskiego jako miejsca pełnego architektury sakralnej podkreślona jest ustawioną w centralnym punkcie tego rejonu miasta majestatyczną i niemal sięgającą nieba bryłą katedry wrocławskiej. Dzisiejszy budynek jest czwartym z kolei kościołem wzniesionym w tym miejscu. Pochodzi z okresu gotyku, była budowana na przełomie XIII i XIV wieku. Jej dzisiejszy kształt jest nieco zmieniony, gdyż widoczne są elementy będące dowodami barokowych remontów, obecnych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budowli. Katedra wrocławska należy do największych i najbardziej znanych miejskich zabytków architektury sakralnej.

Wrocławska katedra mocno ucierpiała w wyniku działań wojennych, toczonych przez zimowe i wiosenne miesiące 1945 roku. Budynek odbudowywano przez wiele lat, ale dziś można z całą pewnością powiedzieć, że wysiłek ten niewątpliwie należy docenić. Symbolicznym zwieńczeniem tej wieloletniej odbudowy budowli było osadzenie hełmów na wieżach, które nastąpiło 14 sierpnia 1991 roku. Od tamtej pory wrocławska katedra znowu odzyskała swój pełny blask i nieodmiennie przyciąga rzesze ludzkie, złożone zarówno z osób mieszkających na stałe we Wrocławiu jak również i turystów odwiedzających miasto.

Wnętrze katedry nosi wiele śladów historii, są w niej obecne wpływy wszystkich dawnych stylów architektonicznych, począwszy od gotyku aż po neogotyckie wpływy z początków ubiegłego wieku. Bardzo wiele elementów pochodzi z baroku i renesansu, są to przede wszystkim elementy wyposażenia wnętrz licznych kaplic katedralnych. Dzięki obecności tych wyraźnych śladów przeszłości wrocławska katedra jest pięknym miejscem, które po prostu należy odwiedzić w trakcie pobytu w stolicy Dolnego Śląska. Turyści odwiedzający Wrocław tani nocleg mogą odnaleźć w ofercie prezentowanej przez nasz hostel wrocławski.