Stara Gielda

Plac Solny – miejsce spotkań

Plac Solny we Wrocławiu, niegdyś znany jako Targ polski (Polnischer Markt), był – oprócz Rynku i placu Nowy Targ, głównym miejscem handlowym miasta. Jego obecna nazwa pochodzi stąd właśnie, że autentycznie handlowano na nim solą, bardzo cennym towarem w dawnych czasach.

Jednak nie tylko z handlem związany jest ten rozkwiecony plac. W 1453 roku odwiedził Wrocław słynny kaznodzieja Jan Kapistran jako „inkwizytor generalny”. Wygłaszał on na placu Solnym swoje kazania nawołujące do czystości i ubóstwa. Płomienne mowy cieszyły się sporą popularnością do tego stopnia, że ludność roznieciła na samym środku placu ognisko, gdzie palono różnego rodzaju symbole zbytku jak drogie meble, kości do gry czy szachy. Nie poprzestano jednak na tym. Wkrótce wśród ludu zaczęły zdobywać posłuch hasła antysemickie, czego efektem była nagonka na wrocławskich Żydów, którzy zostali wygnani z miasta, a 41 z nich zostało  straconych.

Dziś nie ma już po zdarzeniu śladu. Plac od czasów powojennych jest znanym miejscem handlu kwiatami, które są swoistą wizytówką tego miejsca. Jest on popularnym miejscem spotkań towarzyskich, a punktem kontaktowym jest mała iglica ustawiona w centrum placu Solnego, która swym kształtem nawiązuje do iglicy przy Hali Stulecia.

Ale plac Solny ma jeszcze kilka innych, bardziej znamienitych budowli. Najważniejszą jest kunsztownie zdobiony klasycystyczny budynek Starej Giełdy projektu Carla Ferdinanda Langhansa z 1822 roku. Równie ciekawym budynkiem jest budynek starej apteki „Pod Murzynem” lub też „Pod Maurem” przebudowany na modernistyczną modłę w 1928 roku, który obecnie jest siedzibą Gazety Wyborczej.

Warto też dodać, że pod placem Solnym mieści się jeden z największych wrocławskich schronów o łącznej powierzchni bagatela 1000 m2 i zdolny pomieścić 300 osób.

Plac Solny we Wrocławiu, mimo że lata wzmożonej aktywności handlowej ma dawno za sobą, wciąż tętni życiem, zwłaszcza nocami, gdy stanowi jednego z najbardziej ruchliwych punktów na mapie Wrocławia. Jeśli szukasz noclegu w okolicach tego miejsca, znajdziesz go tutaj.