Cmentarz Grabiszyński

Cmentarz Grabiszyński

Wrocław to jedno z największych miast w Polsce. Na terenie stolicy Dolnego Śląska znajduje się kilka ważnych nekropolii. Jedną z nich jest Cmentarz Grabiszyński, należący do największych cmentarzy w mieście.

Cmentarz Grabiszyński należy do największych w stolicy Dolnego Śląska. Liczy sobie już ponad stulecie, a jego tereny są do dziś używane do grzebania zmarłych. Istniejący dziś teren cmentarny to zaledwie część dawnego założenia.

Przed II wojną światową Cmentarz Grabiszyński był znacznie rozleglejszą nekropolią. Obejmował nie tylko dziś znaną część, ale posiadał jeszcze dwie inne. Chronologicznie rzecz biorąc dzisiejszy cmentarz jest drugim założeniem. Pierwsza część cmentarza powstała w 1868 roku, znajdował się pomiędzy dzisiejszymi ulicami Hallera, Romera i Grabiszyńską. Ta część cmentarza mocno ucierpiała w wyniku działań wojennych, nie był również odbudowany po zakończeniu II wojny światowej i w latach sześćdziesiątych podjęto decyzję o ostatecznej likwidacji nekropolii. Dziś na tym terenie jest część Parku Grabiszyńskiego.

Dzisiejszy Cmentarz Grabiszyński to druga część cmentarza, powstała w 1881 roku. Na terenie nekropolii znajduje się kaplica Karoliny Gierth, używana do dziś do odprawiania ceremonii żałobnych. Niemieckie nagrobki zniknęły ostatecznie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, przygotowując miejsce pod nowe pochówki, które odbywają się po dziś dzień.

W wyniku powiększania się miasta, Cmentarz Grabiszyński rozbudował się w roku 1916 po raz ostatni, tworząc trzecią część rozległej nekropolii. Ten cmentarz również nie istnieje, jego tereny stanowią dziś podstawową, największą część Parku Grabiszyńskiego. Do naszych czasów zachował się jedynie niewielki fragment dawnej nekropolii – Cmentarz Żołnierzy Włoskich, stworzony dla umierających w niewoli niemieckiej jeńców wojennych z czasów I wojny światowej.

Cmentarz Grabiszyński jest warty odwiedzenia również wówczas, kiedy nie mamy nikogo bliskiego w tym miejscu. To, razem z pobliskim Parkiem Grabiszyńskim, wspaniałe miejsce na jesienne, pełne melancholii spacery. Osoby spoza Wrocławia, zwiedzające stolicę Dolnego Śląska, bez trudu znajdą tani nocleg w propozycji jaką oferuje hostel wrocławski.