rynek we wrocławiu

Wrocław – miasto spotkań

Wrocław to jedno z większych miast polskich. Położony jest na żyznych glebach Równiny Wrocławskiej. Przez miasto przepływa rzeka Odra oraz liczne jej dopływy. Obecnie miasto to zamieszkuje ok. 630 tysięcy wrocławian, z czego sporą liczbę stanowią studenci, którzy uczą się tutejszych uczelniach: Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice Wrocławskiej, Akademii Medycznej czy Uniwersytecie Ekonomicznym.

Nazwa Wrocławia pochodzi zapewne od imienia Wrocisław, ale przez wieki zmieniała się nieznacznie. Mamy więc łacińską nazwę Wratislavia, czeską Vratislav, węgierską Boroszló czy niemiecka Breslau. Ziemie, na których powstał Wrocław, pierwotnie zamieszkiwali Ślężanie, słowiańskie plemię z grupy lechickiej. To tutaj na skrzyżowaniu szlaków handlowych utworzyli oni osadę, a później niewielki gród. Umowną datą początkową miasta jest rok 1000, gdy na wskutek ustaleń zjazdu gnieźnieńskiego, utworzono tu biskupstwo.

Trudna historia Wrocławia

Historia miasta Wrocław nie należy do łatwych. Przeciwnie, przechodził przez wieki z rąk do rąk i jego nadzorcami byli zarówno Czesi, jak i Węgrzy, Austriacy czy Niemcy. Były momenty, że miasto stanowiło jeden multikulturowy tygiel, ale już w okresie przed II Wojną Światową stanowił niemal jednolitą na wskroś niemiecką aglomerację. Wojna ta obeszła się z Wrocławiem nadzwyczaj brutalnie. Niemcy przemienili to miejsce w twierdzę Festung Breslau, która do końca broniła się przed ofensywą Armii Czerwonej. Wszystko to kosztem ogromnych strat materialnych i ludzkich. Po wojnie zaś niemiecka ludność została przesiedlona, a w jej miejsce przybyli Polacy, głównie ze wschodnich rubieży Rzeczpospolitej z lwowianami na czele.

Zabytki i atrakcje Wrocławia

Mimo że w II Wojnie Światowej zniszczonych zostało około 80 % zabudowań, udało się w sporej części odbudować stolicę Dolnego Śląska. Dzięki temu Wrocław nadal należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. Słusznie, bowiem aż roi się tu od rozmaitych zabytków, jak choćby jeden z najstarszych zachowanych Ratuszy, a także atrakcji turystycznych: ogromne Zoo, przepiękne parki czy olśniewającą multimedialną fontannę na tyłach Hali Stulecia.

Wrocław to także miasto studenckie, a to oznacza ogromną ilość pubów, knajp czy klubów muzycznych. Obok tego prężnie działa kultura – Wrocław w 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury, co oznacza całe mrowie rozmaitych imprez i happeningów. Wrocław to miasto szczególnej magii, które odwiedzać warto zarówno w lecie, jak i w zimie, by rozkoszować się niepowtarzalną atmosferą tego miejsca. Przy zwiedzaniu Wrocławia warto skorzystać z usług hostelu Absynt, oferującego tani, acz wygodny nocleg.