Wroclaw ul. Kazimierza Wielkiego - pałac Spatgena

Pałac królewski we Wrocławiu

Jadąc ulicą Kazimierza Wielkiego od Kina Nowe Horyzonty w stronę placu Dominikańskiego, po prawej mijamy okazały pałac. Jest to pałac królewski, zwany też pałacem Spätgenów bądź też zamkiem królów pruskich – obecnie zaś budynek stanowi siedzibę Muzeum Miejskiego Wrocławia, a także Muzeum Sztuki Medalierskiej.

Pałac powstał w roku 1719 roku wedle projektu Johanna Bernharda Fischera von Erlacha, czołowego austriackiego barokowego architekta, który jest również autorem przepięknego pałacu Schönbrunn we Wiedniu. Pałac był rezydencją barona Heinricha Gottfrieda von Spätgena. Jego rokokowy grobowiec możemy podziwiać w  zachodniej części nawy południowej kościoła św. Doroty. W 1750 roku rezydencję barona Spätgena odkupuje król Prus Fryderyk II Wielki, odtąd obiekt staje się pałacem królewskim, dzięki czemu Wrocław znalazł się – obok Królewca i Berlina – w orbicie miast rezydencjalnych, co znacznie podwyższyło jego prestiż. W latach 90. XVIII wieku kolejny pruski król, Fryderyk Wilhelm II zleca przebudowę pałacu Karlowi Gotthardowi Langhansowi, którego najsłynniejszym dziełem była Brama Brandenburska.

Ale największe zmiany czekały pałac w połowie XIX wieku, kiedy to berliński architekt Friedrich August Stüler na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV przemienił rezydencję królewską w prawdziwy zespół pałacowy z ogromnym placem zamkowym (dzisiejszy plac Wolności). Tutaj były organizowane defilady mające ukazywać potęgę Prus. Niestety, część ze skrzydeł, m.in. skrzydło południowe i południowo-zachodnie, doznały zniszczeń podczas wojny i w latach 50. zostały zburzone. Resztę pałacu odbudowano i już od 1963 służył jako siedziba Muzeum Archeologicznego. W 2009 roku po kilku latach remontu otwarto tutaj Muzeum Miejskie wraz z prześlicznym, barokowym ogrodem. W pałacu mieści się stała wystawa „1000 lat Wrocławia” zawierająca niemalże 3 tysiące unikalnych eksponatów związanych ze stolicą Dolnego Śląska. Dodać należy, że niektóre komnaty pałacu zostały z pietyzmem odrestaurowane w barokowym stylu. Pałac królewski, podobnie jak wrocławski Rynek, znajduje się w najbliższym otoczeniu hostelu Absynt i choćby ze względu na tę dogodną lokalizację, warto go polecić.