O wrocławskiej kuchni

Kuchnia wrocławska to temat wdzięczny i ciekawy. Głównym propagatorem tego tematu jest autor książek i licznych artykułów na ten temat – Grzegorz Sobel.

 

Specyfika wrocławskiej kuchni

Mówiąc o wrocławskiej kuchni, trzeba na wstępie powiedzieć o burzliwej historii Wrocławia, która miała przemożny wpływ na tutejszych mieszkańców. Przed II Wojną Światową bowiem Wrocław był w gruncie rzeczy miastem niemieckim, po wojnie zaś polskim. Wraz z mieszkańcami zmieniła się i tradycja kulinarna. Mimo że gros osób osiedlających się we Wrocławiu pochodziła ze wschodnich kresów, to jednak nie brakowało przybyszy z innych części polski, a także rozmaitych mniejszości narodowych. Co więcej wrocławianie wcale nie wyparli się tradycji kulinarnych, które królowały w niemieckim Breslau, niektóre dania przetrwały i wciąż cieszą podniebienia wrocławian. To właśnie sprawia, że wrocławska kuchnia jest tak bogata w różnorodne smaki. Można śmiało powiedzieć, że wrocławska kuchnia jest jedną z najbogatszych kuchni świata, o tysiącu barw i odcieniach.

Kuchnia wrocławska przez lata

Wrocławianie tak jak niegdyś, tak i teraz, lubią dobrze i solidnie zjeść. Niegdyś obowiązkowym wręcz na każdym stole było mięso. Jadło się dużo i chętnie – jego rodzaj oczywiście zależny był od zamożności gospodarza. Jedzono też ryby – szczególnie karpie, jaja i ser. Z warzyw jadano głównie marchew, kapustę czy groch. Z napojów rządziło piwo, ale na stołach pojawiało się też wino.

Do wrocławskich specjałów szczególnie należy zaliczyć bułki pszenne, obwarzanki czy precle. Z mięs popularne były kiełbaski czosnkowe czy suche kiełbaski wrocławskie zwane Knackwurst. Smakowano też bardziej wysublimowane dania, jak XVIII wieczna pieczeń z ogonówki zwana Zählbratel czy specjalnie przyrządzone pieczone gęsi, które spożywano na świętego Marcina czyli 11 listopada. Niezwykłą popularnością nie tylko we Wrocławiu cieszyło się piwo, słynne Der Breslauer Schöps.

Do dań, które i dzisiaj można skosztować należą na pewno dania z kuchni śląskiej: zraz śląskie, żurek śląski czy ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką. Ze względu zaś na bliskość stawów milickich, wciąż niezwykle popularne potrawy są dania sporządzone z karpia.

 

Gościom naszego hostelu polecamy zasmakowanie w tradycyjnych specjałach wrocławskiej kuchni, które czekają na państwo w wielu restauracjach na terenie całego Wrocławia.